[ předchozí ] [ Obsah ] [ další ]

dselect dokumentace pro začátečníky
Kapitola 2 Spustili jsme dselect


Úvodní obrazovka programu dselect vypadá následovně:

     Debian Linux `dselect' package handling frontend.
     
     0.  [A]ccess  Choose the access method to use. 
     1.  [U]pdate  Update list of available packages, if possible. 
     2   [S]elect  Request which packages you want on your system.
     3.  [I]nstall Install and upgrade wanted packages. 
     4.  [C]onfig  Configure any packages that are unconfigured. 
     5.  [R]emove  Remove unwanted software.
     6.  [Q]uit    Quit dselect.

Nebo následovně, pokud používáte lokalizovanou verzi:

     Debian GNU/Linux `dselect' - rozhraní pro správu balíků.
     
     0. [P]řístup     Volba přístupové metody.                                   
     1. [A]ktualizace Aktualizace informací o dostupných balících.
     2. [V]ýběr       Výběr balíků pro instalaci a odinstalaci.
     3. [I]nstalace   Instalace a aktualizace vybraných balíků.
     4. [K]onfigurace Konfigurace všech nezkonfigurovaných balíků.
     5. [O]debrání    Odebrání nežádoucích balíků.
     6. [U]končit     Ukončení dselectu.

V dalším textu jsou uvedeny k anglickým názvům pokud možno i české ekvivalenty. Podívejme se postupně na výše uvedené kroky.


2.1 ,,Přístup (Access)''

Obrazovka volby ,,Přístup'' vypadá následovně:

     dselect - list of access methods
       Abbrev.        Description
       cdrom          Install from a CD-ROM.
     * multi_cd       Install from a CD-ROM set.
       nfs            Install from an NFS server (not yet mounted).
       multi_nfs      Install from an NFS server (using the CD-ROM set) (not yet mounted).
       harddisk       Install from a hard disk partition (not yet mounted).
       mounted        Install from a filesystem which is already mounted.
       multi_mount    Install from a mounted partition with changing contents.
       floppy         Install from a pile of floppy disks.
       apt            APT Acquisition [file,http,ftp]

V tomto okamžiku chceme říct programu dselect, kde jsou dostupné balíky. Nenechte se zmást pořádím metod. Je velmi důležité, aby jste nastavili vám odpovídající metodu instalace. Můžete mít vypsaných více metod, možná méně, nebo mohou být vypsány v jiném pořadí; toho se neobávejte. V následujícím textu objasníme rozdílné metody instalace.

multi_cd
Tato komplexní metoda se doporučuje, pokud chcete instalovat novou verzi Debianu z několika CD obsahující binární balíky. Každé z těchto CD může obsahovat informaci o obsažených balících na všech předešlých CD (soubor Packages.cd). Když poprvé zvolíte tuto metodu, zkontrolujte, že vaše CD-ROM mechanika, kterou používáte není namountována. Vložte poslední (někdy může být informace o všech balících i na jiném disku) binary disk z celé sady (nepotřebujeme zdrojová CD) do mechaniky a odpovězte na následující dotazy:

Jakmile provedete obnovení seznamu dostupných balíků a vyberete balíky, které se mají instalovat, práce s metodou multi-cd se bude mírně odlišovat od normální instalační procedury. Musíte spustit krok ,,Instalace'', pro všechna CD, která obsahuje sada. Naneštěstí, vzhledem k omezeným vlastnostem programu dselect, není možné vás vyzvat k výměně jednotlivých CD; způsob jak pracovat s jednotlivými disky je následující:

Může se stát, že bude nezbytné spustit vícekrát instalační kroky, aby se zahrnulo pořadí instalovaných balíků --- některé později instalované balíky mohou vyžadovat dřívější k tomu, aby byly nainstalovány a nakonfigurovány korektně.

Je doporučené spustit krok ,,Konfigurace'', čímž pomůžete napravit balíky, které se mohou vyskytnout v tomto stavu.

Poznámka překladatele: v novějších verzích programu Dselect již není nutné spouštět krok ,,Instalace'' pro každé CD zvlášť, uživatel je automaticky vybídnut k založení správného disku. Rovněž krok ,,Konfigurace'' je nutné spouštět ručně, jen když dojde k vyjímečné situaci.

multi_nfs, multi_mount
Tyto metody jsou velmi podobné multi-cd popsané výše, jsou analogické ke kopírování s měnícím se médiem, např. když instalujete ze sady CD, která je exportovaná pomocí NFS z CD-ROM jiného počítače.

apt
Jedna z nejlepších voleb pro instalaci z lokálního zrcadla (mirror) archivu Debianu (pomocí sítě). Metoda používá ,,apt'' systém k provedení kompletní analýzy závislostí a setřídění, takže je nanejvýš pravděpodobné, že se budou balíky instalovat v tom správném pořadí.

Konfigurace této metody je jednoduchá; můžete zvolit jakýkoliv počet rozdílných archivů, můžete kombinovat URL file: (lokální disky nebo namountované přes NFS), URL http:, nebo URL ftp:. Poznamenejme, že volba HTTP ani FTP nepodporuje lokální autentifikační zastupování.

Jestliže máte proxy server pro http nebo ftp (nebo oba), ujistěte se, že jste nastavili proměnné prostředí http_proxy nebo ftp_proxy. Nastavte je ze svého shellu před spuštěním dselectu:

     # export http_proxy=http://brána:3128/
     # dselect

floppy
Tato přístupová metoda se stará o uživatele bez CD-ROMů nebo přístupu k síti. Příliš se nedoporučuje, jestliže používáte tradiční diskety, na druhou stranu může pracovat dobře s LS/120 nebo Zip mechanikami. Specifikujte zařízení vaší mechaniky, potom zasouvejte diskety. První by měla obsahovat soubor Packages. Tato metoda je velmi pomalá a může být zkomplikována hardwarovými problémy s médii.

nfs
PŘEŽITÁ METODA --- použijte místo ní ,,apt'' nebo ,,multi_mount''. Zkuste, jen když vše ostatní nefunguje.

Toto je jednoduchá instalační metoda s malými požadavky: zadejte jí adresu NFS serveru, umístění distribuce Debian na serveru soubor(y) Packages. Poté dselect ze serveru nainstaluje rozmanité sekce. Pomalé, ale jednoduché; nepoužívá třídění balíků dle závislostí, takže budete muset několikrát spustit krok ,,Instalace'' a/nebo ,,Konfigurace''. Tato metoda se samozřejmě hodí jen pro NFS instalaci.

harddisk
PŘEŽITÁ METODA --- použijte místo ní ,,apt'' nebo ,,multi_mount''. Zkuste, jen když vše ostatní nefunguje.

Jako obvykle, zvolte blokové zařízení vašeho HDD, který budete používat a také umístění Debianu na jednotlivé partition (diskové oblasti). Pomalé, ale jednoduché. Nepoužívá třídění balíků dle závislostí, takže budete muset několikrát spustit kroky ,,Instalace'' a/nebo ,,Konfigurace''. Metoda se nedoporučuje, zvládá ji i ,,apt'' navíc však třídí balíky.

mounted
PŘEŽITÁ METODA --- použijte místo ní ,,apt'' nebo ,,multi_mount''. Zkuste, jen když vše ostatní nefunguje.

Jednoduše zvolte umístění balíků Debianu na vašem souborovém systému. Snad nejjednodušší metoda, ale nejpomalejší. Nepoužívá třídění balíků dle závislostí, takže budete muset několikrát spustit kroky ,,Instalace'' a/nebo ,,Konfigurace''.

cdrom
PŘEŽITÁ METODA --- použijte místo ,,multi_cd''. Tato metoda prostě nebude fungovat se sadu několika CD, jako je například sada v Debianu 2.2.

Tato metoda byla vytvořená pro instalaci z jednoho CD. Tato jednoduchá metoda se zeptá po vaší CD-ROM mechanice, umístění debian distribuce na tomto disku (když je to nezbytné), umístění souborů Packages na disku. Jednoduché, ale pomalé. Nepoužívá třídění balíků dle závislostí, takže budete muset několikrát spustit krok ,,Instalace'' a/nebo ,,Konfigurace''. Metoda se nedoporučuje, protože předpokládá, že distribuce je na jednom CD-ROMu, což už nyní neplatí. Použijte místo ní metodu ,,multi_cd''.

Pokud nyní narazíte na problémy, např. pokud Linux nedokáže spolupracovat s vaší mechanikou CD-ROM, vaše NFS nefunguje nebo jste prostě jen zapomněli, na které partition jsou balíky, máte dvě možnosti:

Poté, co zvolíte instalační metodu, vás dselect vyzve k zadání přesné lokace jednotlivých balíků. Pokud se vám tento údaj nepodaří vložit správně na poprvé, stiskněte Control-C a vraťte se to volby ,,Přístup'' (,,Access'').

V případě úspěchu budete vráceni zpět do hlavní obrazovky.


2.2 ,,Aktualizece (Update)''

Nyní dselect načte soubory Packages nebo Packages.gz z nastaveného zdroje a na vašem systému vytvoří databázi všech dostupných balíků. To může trvat nějakou dobu v závislosti na rychlosti zvolené metody.


2.3 ,,Výběr (Select)''

A nyní jsme se dostali takříkajíc k jádru pudla. Zde se vše odehrává. Úkolem v této části je vybrat jen ty balíky, které si přejeme mít nainstalovány.

Stiskněte Enter. Pokud máte pomalou stanici, buďte připraveni na to, že obrazovka se smaže a může tak setrvat až 15 sekund. V tomto okamžiku není příliš vhodné začít polekaně ,,bušit'' do klávesnice.

První věc, která se zobrazí na obrazovce je první strana nápovědy. Tuto ,,pomocnou stránku'' můžete navštívit kdykoliv během výběru balíků stiskem klávesy ?, text se stránkuje směrem dolů pomocí klávesy . (tečka).

Několik poznámek před vlastním výběrem balíků:

Podívejme se na horní dva řádky obrazovky ,,Výběr''.

     dselect - main package listing (avail., priority)          mark:+/=/- verbose:v help:?
     EIOM Pri Section  Package      Inst.ver    Avail.ver   Description

Nebo pokud používáte lokalizovanou verzi:

     dselect - inspekce stavů balíků (dostup., priorita)             podrob:v pomoc:?
     EIOM Pri Sekce    Balík        Inst.ver    Dostup.ver  Popis

V anglické verzi nám sdělují některé ze speciálních kláves:

+
Zvolit balík pro instalaci.

=
Označí balík pro ponechání v aktuálním stavu (užitečné na porušené balíky), můžete reinstalovat starší verzi a označit ji tímto způsobem, pokud budete čekat, až se objeví novější verze.

- Odstranit balík.
_
Odstranit balík i s jeho konfiguračními soubory.

i,I
Zapnutí/vypnutí pomocných informací.

o,O
Třídění podle klíčů.

v,V
Slouží k vypnutí/zapnutí upovídaného režimu, použijte tyto klávesy k objasnění nápisu ,,EIOM'' na druhém řádku, viz dále. Významy malých a velkých kláves (a, A) jsou různé.
     symbol   význam         možné hodnoty
     -------------------------------------
     E        chyba          mezera, R, I
     I        instalován     mezera, *, -, U, C, I
     O        stará značka   *, -, =, _, n
     M        značka         *, -, =, _, n

V každém případě je během selekce balíků kdykoliv k dispozici nápověda. Nyní jeden malý příklad. Vstoupili jste do programu ,,dselect'' a nalezli např. tento řádek:

     EIOM Pri  Section  Package   Description 
       ** Opt  misc     loadlin   a loader (running under DOS) for LINUX kernel

Tento řádek praví to, že když jste minule používali dselect, zvolili jste balík ,,loadlin'', který je konec konců zvolený stále. Ale tento balík není instalován. Ptáte se proč? Odpověď je taková, že balík ,,loadlin'' není fyzicky dosažitelný, respektive se nevyskytuje na zdroji, který jste zadali (CD-ROM, NFS, atd.).

Informace, které používá dselect jsou přímo v samotných balících. Nic na tomto světě není úplně v pořádku, a občas se tedy stává, že závislosti uvedené uvnitř balíku nejsou správné a tím pádem není dselect schopen danou situaci vyřešit. Uživatel může nabýt kontrolu zpět pomocí kláves Q a X, což je cesta z bludného kruhu.

Q
Přepne dselect do režimu bez kontroly závislostí mezi balíky, dselect dělá přesně to, co specifikujete, výsledek však nemusí být funkční (to záleží na vašem umu a zkušenostech).

X
Použijte klávesu X pokud se absolutně ztratíte v množství různých balíků, tento příkaz vše vrátí do podoby před všemi zásahy do balíků.

Klávesy, které vám pomohou neztratit se: R, U a D.

R
Ruší všechny selekce na zpracovávané úrovni, nemá efekt na selekce v předcházejících úrovních.

U
Pokud dselect navrhnul změny a vy jste posléze udělali další změny, klávesou U můžete obnovit původní změny navržené programem dselect.

D
Odstraní selekce provedené ,,dselectem'', ponechá pouze vaše.

Následuje příklad. Balík boot-floppies (to není zrovna příklad pro začátečníky, ale byl zvolen kvůli mnoha závislostem) závisí na těchto balících:

Člověk udržující balík boot-floppies si také myslí, že by nebylo od věci nainstalovat následující balíky. Tyto balíky nejsou nezbytné (pro boot-floppies):

Když zvolíme boot-floppies, dostaneme následující výpis:

     dselect - recursive package listing mark:             +/=/- verbose:v help:?
     EIOM Pri Section Package Description
     
     dselect - recursive package listing                         mark:+/=/- verbose:v help:?
     EIOM Pri Section  Package      Description
       ** Opt admin    boot-floppie Scripts to create the Debian installation floppy set.   
       _* Opt devel    newt0.25-dev Developer's toolkit for newt windowing library
       _* Opt devel    slang1-dev   The S-Lang programming library, development version.
       _* Opt devel    slang1-pic   The S-Lang programming library, shared library subset ki

Ostatní balíky se mohou, nebo nemusejí objevit, to záleží na tom, co již máte v systému nainstalováno). Zaznamenali jsme, že vyžadované balíky byly také zvoleny.

Klávesou R vrátíte vše zpět, jak bylo před zvolením boot-floppies.

     dselect - recursive package listing mark:             +/=/- verbose:v help:?
     EIOM Pri Section Package Description
     
     dselect - recursive package listing                         mark:+/=/- verbose:v help:?
     EIOM Pri Section  Package      Description
       __ Opt admin    boot-floppie Scripts to create the Debian installation floppy set.   
       __ Opt devel    newt0.25-dev Developer's toolkit for newt windowing library
       __ Opt devel    slang1-dev   The S-Lang programming library, development version.
       __ Opt devel    slang1-pic   The S-Lang programming library, shared library subset ki

Nyní jste se rozhodli, že nechcete balík boot-floppies, stisknete Enter.

Klávesa D vrátí nastavení tak, že je shodné s prvním nastavením:

     dselect - recursive package listing mark:             +/=/- verbose:v help:?
     EIOM Pri Section Package Description
     
     dselect - recursive package listing                         mark:+/=/- verbose:v help:?
     EIOM Pri Section  Package      Description
       _* Opt admin    boot-floppie Scripts to create the Debian installation floppy set.   
       __ Opt devel    newt0.25-dev Developer's toolkit for newt windowing library
       __ Opt devel    slang1-dev   The S-Lang programming library, development version.
       __ Opt devel    slang1-pic   The S-Lang programming library, shared library subset ki

Klávesou U se opět obnoví selekce nastavené programem dselect.

     dselect - recursive package listing mark:             +/=/- verbose:v help:?
     EIOM Pri Section Package Description
     
     dselect - recursive package listing                         mark:+/=/- verbose:v help:?
     EIOM Pri Section  Package      Description
       _* Opt admin    boot-floppie Scripts to create the Debian installation floppy set.   
       _* Opt devel    newt0.25-dev Developer's toolkit for newt windowing library
       _* Opt devel    slang1-dev   The S-Lang programming library, development version.
       _* Opt devel    slang1-pic   The S-Lang programming library, shared library subset ki

Doporučuji zvolit implicitní nastavení, budete mít zcela jistě další příležitosti k instalaci více balíků.

Stiskněte Enter, ať už se rozhodnete tak či onak. Jestliže se vyskytnou nějaké problémy se závislostmi mezi balíky, budete odkázáni zpět do výběrové obrazovky, za účelem vyřešení problému.

Proto mějte na paměti, že klávesy R, U a D mohou být velmi užitečné v situacích ,,co se stane, když...''. Můžete však experimentovat s balíky a posléze vše vrátit do původního stavu. Nedívejte se na ně jako by byly v láhvi s nálepkou ,,díra do bezpečnosti''.

Jakmile dokončíte všechny příslušné volby v obrazovce ,, Výběr'', stiskněte klávesu I. Objeví se velké okno, stiskněte t (tím se dostanete na začátek). Dále můžete použít klávesu Page-Down a rychle procházet všemi nastaveními. Tímto způsobem můžete zkontrolovat výsledky vaší práce a vypátrat viditelné chyby. Lidé obvykle omylem zruší označení celé skupiny balíků a zaznamenají chybu, až když je příliš pozdě. dselect je velmi mocný nástroj, používejte jej tedy správně.

Měli byste se ocitnout v této situaci:

          kategorie balíků     status
          -------------------------------------
          required             všechny zvolené
          important            všechny zvolené
          standard             většinou zvolené
          optional             většinou nezvolené
          extra                většinou nezvolené

Vše v pořádku? Stiskněte Enter pro ukončení procesu výběru balíků. Můžete se kdykoliv, pokud bude třeba, vrátit a spustit znovu výběr balíků.


2.4 ,,Instalace (Install)''

dselect prohlédne všechny balíky (okolo 3650) a nainstaluje ty, které byly zvoleny. Očekávejte, že budete vyzváni udělat během instalace nějaká rozhodnutí. Často je užitečné přepnout se do jiného shellu a porovnávat staré konfigurační soubory s novými. Jestliže se starý konfigurační soubor jmenuje conf.modules, potom se bude nový jmenovat conf.modules.dpkg-new.

Obrazovka bude zejména na nových strojích rychle rolovat. Můžete ji pozastavit/rozběhnout pomocí kláves Control-s/Contril-q, na konci běhu instalace dostanete výpis všech odinstalovaných balíků. Jestliže si chcete o všem uchovat záznam, použijte běžné UNIXové nástroje jako je tee(1) nebo script(1).

Může se stát, že se balík nenainstaluje z důvodu závislosti na nějakém jiném balíku, který je sice označen pro nainstalování, ale dosud nebyl nainstalován. Odpověď je taková, že musíme spustit krok ,,Instalace'' znovu. Byly zaznamenány případy, kdy bylo nezbytné spustit krok ,,Instalace'' čtyřikrát, než se podařilo vše nainstalovat. To závisí na vaší instalační metodě.


2.5 ,,Konfigurace (Configure)''

Většina balíků je nakonfigurována již v kroku 3, vše ostatní může být nakonfigurováno zde.


2.6 ,,Odebrání (Remove)''

Smaže balíky, které jsou nainstalovány, ale již nejsou potřebné.


2.7 ,,Ukončit (Quit)''

V tomto okamžiku, jestliže máte ve vašem systému mnoho nových souborů, doporučuji spustit /etc/cron.daily/find. Potom můžete použít ke zjištění cesty k libovolnému souboru příkaz locate(1).


[ předchozí ] [ Obsah ] [ další ]
dselect dokumentace pro začátečníky
Stéphane Bortzmeyer bortzmeyer@debian.org