[ predchádzajúci ] [ Obsah ] [ ďaľší ]

dselect - dokumentácia pre začiatočníkov
Kapitola 2 Spustili sme dselect


Úvodná obrazovka programu dselect vyzerá nasledovne:

     Debian Linux `dselect' package handling frontend.
     
     0.  [A]ccess  Choose the access method to use. 
     1.  [U]pdate  Update list of available packages, if possible. 
     2   [S]elect  Request which packages you want on your system.
     3.  [I]nstall Install and upgrade wanted packages. 
     4.  [C]onfig  Configure any packages that are unconfigured. 
     5.  [R]emove  Remove unwanted software.
     6.  [Q]uit    Quit dselect.

Pozrime sa na tieto kroky jeden po druhom.


2.1 ``Access''

Obrazovka voľby `access' vyzerá nasledovne:

     dselect - list of access methods
       Abbrev.        Description
       cdrom          Install from a CD-ROM.
     * multi_cd       Install from a CD-ROM set.
       nfs            Install from an NFS server (not yet mounted).
       multi_nfs      Install from an NFS server (using the CD-ROM set) (not yet mounted).
       harddisk       Install from a hard disk partition (not yet mounted).
       mounted        Install from a filesystem which is already mounted.
       multi_mount    Install from a mounted partition with changing contents.
       floppy         Install from a pile of floppy disks.
       apt            APT Acquisition [file,http,ftp]

V tomto okamihu chceme povedať programu dselect, kde sú dostupné balíky. Prosím, nevšímajte si ich poradia. Je veľmi dôležité, aby ste nastavili Vám zodpovedajúcu metódu inštalácie. Môžete mať vypísaných viac metód, možno menej, alebo môžu byť vypísané v inom poradí; toho se nezľaknite. V nasledujúcom texte objasníme rozdielne metódy inštalácie.

multi_cd
Táto komplexná metóda sa doporučuje, pokiaľ chcete inštalovať novú verziu Debianu z niekoľkých CD obsahujúcich binárne balíky. Každé z týchto CD by malo obsahovať informácie o obsiahnutých balíkoch a všetkých predchádzajúcich CD (súbor Packages.cd). Keď prvý krát zvolíte túto metódu, skontrolujte, či Vaša CD-ROM, ktorú používate, nie je pripojená. Vložte posledný binary disk z celej sady (nepotrebujeme zdrojové CD) do mechaniky a odpovedzte na nasledujúce otázky:

Akonáhle sa obnoví zoznam dostupných balíkpv a vyberiete si balíky, ktoré se majú inštalovať, metóda multi-cd sa bude odlišovať od mormálnej procedúry. Musíte spustiť krok ``install'', pre všetky CD, ktoré obsahuje sada. Bohužiaľ, vzhľadom na obmedzené vlastnosti programu dselect, nie je možné Vás vyzvať na výmenu jednotlivých CD; spôsob ako pracovať s jednotlivými diskami je nasledujúci:

Môže sa stať, že bude nevyhnutné spustiť viackrát inštalačné kroky, aby sa zohľadnilo poradie inštalovaných balíkov --- niektoré neskoršie inštalované balíky môžu vyžadovať skoršie nainštalované balíky na to, aby boli korektne nainštalované a nakonfigurované.

Je doporučené spustiť krok ``Configure'', čím pomôžete napraviť balíky, ktoré sa môžu vyskytnúť v tomto stave.

multi_nfs, multi_mount
Tieto metódy sú veľmi podobné multi-cd popísanému vyššie, sú analogické ku kopírovaniu s meniacim sa médiom, napr. keď inštalujete zo sady CD, ktorá je exportovaná pomocou NFS z CD-ROM iného počítača.

apt
Jedna z najlepších volieb pre inštalovanie z lokálneho zrkadla (mirror) archívu Debianu (pomocou siete). Metóda používa ``apt'' systém na vykonanie kompletnej analýzy závislostí a zotriedenia, takže je nanajvýš pravdepodobné, že sa budú balíky inštalovať v tom správnom poradí.

Konfigurácia tejto metódy je jednoduchá; môžete zvoliť akýkoľvek počet rozdielnych archívov, môžete kombinovať URL file: (lokálne disky alebo pripojené pomocou NFS), URL http:, alebo URL ftp:. Poznamenajme, že voľba HTTP ani FTP nepodporuje lokálne autentifikačné zastupovanie (proxy).

Ak máte proxy server pre http alebo ftp (alebo obidva), uistite sa, že ste nastavili premenné prostredia http_proxy alebo ftp_proxy. Nastavte ich z Vášho shellu pred spustením dselectu:

     # export http_proxy=http://brána:3128/
     # dselect

floppy
Táto prístupová metóda sa stará o používateľa bez CD-ROM alebo prístupu na sieť. Priliš sa nedoporučuje, ak používate tradičné diskety, na druhej stran môže pracovať bez problémov s LS/120 alebo Zip mechanikami. Špecifikujte zariadenie Vašej mechaniky, potom vkladajte diskety. Prvá by mala obsahovať súbor Packages. Táto metóoda je veľmi pomalá a môže byť skomplikovaná hardvérovými problémami s médiami.

nfs
PREŽITÁ METÓDA --- použite namiesto nej `apt'. Skúste, len keď ostatné metódy nefungujú.

Toto je jednoduchá inštalačná metóda s malými požiadavkami: zadajte jej adresu NFS serveru, umiestnenie distribúcie Debian na servere a (možno) súbor(y) Packages. Potom dselect zo servera nainštaluje všetky možné sekcie. Pomalé, ale jednoduché; nepoužíva triedenie balíkov podľa závislostí, takže budete musieť niekoľkokrát spustiť kroky ``Install'' a/alebo ``Configure''. Očividne vhodné iba pre inštaláciu založenú na NFS.

harddisk
PREŽITÁ METÓDA --- použite namiesto nej `apt'. Skúste, len keď ostatné metódy nefungujú.

Ako obvykle, zvoľte blokové zariadenie Vášho HDD, ktorý budete používať a tiež umiestenie Debianu na jednotlivom oddieli. Pomalé, ale jednoduché. Nepoužíva triedenie balíkov podľa závislostí, takže budete musieť niekoľkokrát spustiť kroky ``Install'' a/alebo ``Configure''. Metóda sa nedoporučuje, zvláda ju aj ``apt'' naviac však triedi balíky.

mounted
PREŽITÁ METÓDA --- použite namiesto nej `apt'. Skúste, len keď ostatné metódy nefungujú.

Jednoducho zvoľte umiestenie balíkov Debianu na Vašom súborovom systéme. Snáď najjednoduchšia metóda, ale najpomalšia. Nepoužíva triedenie balíkov podľa závislostí, takže budete musieť niekoľkokrát spustiť kroky ``Install' a/alebo ``Configure''.

cdrom
PREŽITÁ METÓDA --- použite namiesto nej `apt'. Skúste, len keď ostatné metódy nefungujú.

Táto metóda bola vytvorená pre inštaláciu z jedného CD. Táto jednoduchá metóda sa spýta na Vašu CD-ROM mechaniku, umiestenie distribúcie Debian na tomto disku (keď to je nevyhnutné), umiestenie súbor(ov) Packages na disku. Jednoduché, ale pomalé. Nepoužíva triedenie balíkov podľa závislostí, takže budete musieť niekoľkokrát spustiť kroky ``Install'' a/alebo ``Configure''. Metóda sa nedoporučuje, pretože predpokladá, že distribúcia je na jednom CD-ROM, čo už teraz neplatí. Použite namiesto nej metódu ``multi_cd''.

Pokiaľ teraz narazíte na problémy, napr. ak Linux nedokáže spolupracovať s Vašou CD-ROM, Vaše NFS nefunguje alebo ste jednoducho len zabudli, na ktorom oddieli sú balíky, máte dve možnosti:

Potom, ako zvolíte inštalačnú metódu, vás dselect vyzve na zadanie presného oznámenia jednotlivých balíkov. Ak sa Vám tento údaj nepodarí vložiť správne na prvý krát, stlačte Control-C a vráťte sa do voľby ``Access''.

V prípade úspechu budete vrátení späť do hlavnej obazovky.


2.2 ``Update''

Teraz dselect načíta súbory Packages alebo Packages.gz z nastaveného zdroja a na Vašom systéme vytvorí databázu všetkých dostupných balíkov. To môže trvať nejakú dobu v závislosti na rýchlosti zvolenej metódy.


2.3 ``Select''

Držte si klobúky. Tu sa všetko odohráva. Úlohou v tejto časti je vybrať len tie balíky, ktoré si prajeme mať nainštalované.

Stlačte Enter. Ak máte pomalú stanicu, buďte pripravení na to, že sa obrazovka zmaže a môže tak ostať až 15 sekúnd. Nie je v tomto okamihu príliš vhodné začať poľakane búšiť do klávesnice.

Prvá vec, ktorá sa zobrazí na obrazovke, je strana 1 nápovedy. Túto `pomocnú stránku' môžete navštíviť kedykoľvek behom výberu balíkov stlačením klávesy ?, text sa stránkuje smerom dole pomocou klávesy . (bodka).

Niekoľko poznámok pred vlastným výberom balíkov:

Pozrime sa na horné dva riadky obrazovky `select'.

     dselect - main package listing (avail., priority)          mark:+/=/- verbose:v help:?
     EIOM Pri Section  Package      Inst.ver    Avail.ver   Description

Oznamujú nám existenciu niektorých zo špeciálnych kláves:

+
Zvoliť balík pre inštaláciu.

=
Označí balík pre ponechanie (užitočné na porušené balíky), môžete reinštalovať staršiu verziu a označiť ju týmto spôsobom, pokiaľ budete čakať, pokiaľ sa objaví novšia verzia.

- Odstrániť balík.
_
Odstranit balík i s jeho konfiguračními soubory.

i,I
Zapnutie/vypnutie pomocných informácií.

o,O
Triedenie podľa kľúčov.

v,V
Slúži na vypnutie/zapnutie uvraveného režimu, použite tieto klávesy na objasnenie významu `EIOM' na druhom riadku, viď ďalej. Významy malých a veľkých kláves (a, A) sú odlišné.
     príznak  význam         možné hodnoty
     -------------------------------------
     E        chyba          medzera, R, I
     I        inštalovaný    medzera, *, -, U, C, I 
     O        stará značka   *, -, =, _, n
     M        značka         *, -, =, _, n

V každom prípade je behom označovania balíkov kedykoľvek k dispozícii nápoveda. Teraz jeden malý príklad. Vstúpili ste do programu `dselect' a našli napr. tento riadok:

     EIOM Pri  Section  Package   Description 
       ** Opt  misc     loadlin   a loader (running under DOS) for LINUX kernel

Tento riadok vraví to, že keď ste minule používali dselect, zvolili ste balík `loadlin', ktorý je vlastne zvolený stále. Ale tento balík nie je inštalovaný. Pýtate sa prečo? Odpoveď je taká, že balík `loadlin' nie je fyzicky dostupný, respektíve sa nevyskytuje v zdroji, ktorý ste zadali (CD-ROM, NFS,...).

Informácie, ktoré používa dselect sú priamo v samotných balíkoch. Nič na tomto svete nie je úplne v poriadku, a občas sa teda stáva, že závislosti uvedené vo vnútri balíku nie sú správne a tým pádom nie je dselect schopný danú situáciu vyriešiť. Používateľ môže nadobudnúť kontrolu späť pomocou kláves Q a X, čo je cesta z bludného kruhu (klávesy sú dostupné na obrazovke ``Select'').

Q
Prepne dselect do režimu bez kontroly závislostí medzi balíkmi, dselect robí presně to, čo špecifikujete, výsledok však nemusí byť funkčný (to záleží na Vašom rozume).

X
Použite klávesu X, ak sa absolútne stratíte v množstve rôznych balíkov, tento príkaz všetko vráti do podoby pred všetkými zásahmi do balíkov a skončí.

Klávesy, ktoré Vám pomôžu nestratiť sa: R, U a D.

R
Ruší všetky označenia na spracovávanej úrovni, nemá efekt na označenia v predchádzajúcich úrovniach.

U
Ak dselect navrhol zmeny a vy ste potom urobili ďaľšie zmeny, klávesou U môžete obnoviť pôvodné zmeny navrhnuté programom dselect.

D
Odstráni označenia urobené programom `dselect', ponechá iba Vaše.

Nasleduje príklad. Balík boot-floppies (to nie je akurát príklad pre začiatočníkov, ale bol zvolený kvôli mnohým závislostiam) závisí na týchto balíkoch:

Človek udržujúci balík boot-floppies si tiež myslí, že by nebolo od veci nainštalovať nasledujúce balíky. Tieto balíky nie sú nevyhnutné (pre boot-floppies):

Keď zvolíme boot-floppies, dostaneme nasledujúci výpis:

     dselect - recursive package listing mark:             +/=/- verbose:v help:?
     EIOM Pri Section Package Description
     
     dselect - recursive package listing                         mark:+/=/- verbose:v help:?
     EIOM Pri Section  Package      Description
       ** Opt admin    boot-floppie Scripts to create the Debian installation floppy set.   
       _* Opt devel    newt0.25-dev Developer's toolkit for newt windowing library
       _* Opt devel    slang1-dev   The S-Lang programming library, development version.
       _* Opt devel    slang1-pic   The S-Lang programming library, shared library subset ki

Ostatné balíky sa môžu, alebo nemusia objaviť, to záleží na tom, čo už máte v systéme nainštalované). Zaznamenali sme, že požadované balíky boli zvolené tiež.

Klávesou R vrátite všetko späť tak, ako bolo pred zvolením boot-floppies.

     dselect - recursive package listing mark:             +/=/- verbose:v help:?
     EIOM Pri Section Package Description
     
     dselect - recursive package listing                         mark:+/=/- verbose:v help:?
     EIOM Pri Section  Package      Description
       __ Opt admin    boot-floppie Scripts to create the Debian installation floppy set.   
       __ Opt devel    newt0.25-dev Developer's toolkit for newt windowing library
       __ Opt devel    slang1-dev   The S-Lang programming library, development version.
       __ Opt devel    slang1-pic   The S-Lang programming library, shared library subset ki

Teraz ste sa rozhodli, že nechcete balík boot-floppies, stlačte Enter.

Klávesa D vráti nastavenie tak, že je zhodné s prvým nastavením:

     dselect - recursive package listing mark:             +/=/- verbose:v help:?
     EIOM Pri Section Package Description
     
     dselect - recursive package listing                         mark:+/=/- verbose:v help:?
     EIOM Pri Section  Package      Description
       _* Opt admin    boot-floppie Scripts to create the Debian installation floppy set.   
       __ Opt devel    newt0.25-dev Developer's toolkit for newt windowing library
       __ Opt devel    slang1-dev   The S-Lang programming library, development version.
       __ Opt devel    slang1-pic   The S-Lang programming library, shared library subset ki

Klávesou U sa opäť obnoví označenie nastavené programom dselect:

     dselect - recursive package listing mark:             +/=/- verbose:v help:?
     EIOM Pri Section Package Description
     
     dselect - recursive package listing                         mark:+/=/- verbose:v help:?
     EIOM Pri Section  Package      Description
       _* Opt admin    boot-floppie Scripts to create the Debian installation floppy set.   
       _* Opt devel    newt0.25-dev Developer's toolkit for newt windowing library
       _* Opt devel    slang1-dev   The S-Lang programming library, development version.
       _* Opt devel    slang1-pic   The S-Lang programming library, shared library subset ki

Doporučujeme zvoliť implicitné nastavenie, budete mať celkom určite ďaľšie príležitosti na inštalovanie viecerých balíkov.

Stlačte Enter, či sa už rozhodnete tak či inak. Ak sa vyskytnú nejaké problémy so závislosťami medzi balíkmi, budete odkázaní späť do výberovej obrazovky, aby ste problém vyriešili.

Preto majte na pamäti, že klávesy R, U a D môžu byť veľmi užitočné v situáciach ``čo sa stane, keď...''. Môžete však experimentovať s balíkmi a potom všetko vrátiť do pôvodného stavu. Nepozerajte sa na ne, ako by boli vo fľaši s nálepkou ``diera do bezpečnosti''.

Akonáhle dokončíte všetky príslušné voľby v obrazovke ``Select'', stlačte klávesu I. Objaví sa veľké okno, stlačte t (tým sa dostanete na začiatok). Ďalej môžete použiť klávesu Page-Down a rýchlo prechádzať všetkými nastaveniami. Týmto spôsobom môžete skontrolovať výsledky Vašej práce a vypátrať viditeľné chyby. Ľudia obvykle omylom zrušia označenie celej skupiny balíkov a zaznamenajú chybu, až keď je príliš neskoro. dselect je veľmi mocný nástroj, používajte ho teda správne.

Mali by ste sa ocitnúť v tejto situácii:

     kategórie balíkov    stav
     -------------------------------------
     required             všetky zvolené
     important            všetky zvolené
     standard             väčšinou zvolené
     optional             väčšinou nezvolené
     extra                väčšinou nezvolené

Všetko v poriadku? Stlačte Enter pre ukončenie procesu výberu balíkov. Môžete sa kedykoľvek, pokiaľ to bude potrebné, vrátiť a spustiť znovu výber balíkov.


2.4 ``Install''

dselect prezrie všetky balíky (okolo 3650) a nainštaluje tie, ktoré boli zvolené. Očakávejte, že budete vyzvaní urobiť behom inštalácie nejaké rozhodnutia. Často je užitočné prepnúť sa do iného shellu a porovnávať staré konfiguračné súbory s novými. Ak sa starý konfiguračný súbor volá conf.modules, potom sa bude nový volať conf.modules.dpkg-new.

Obrazovka bude hlavne na nových strojoch rýchlo rolovať. Môžete ju pozastaviť/rozbehnúť pomocou kláves Control-s/Control-q, na konci behu inštalácie dostanete výpis všetkých odinštalovaných balíkov. Ak si chcete o všetkom uchovať záznam, použite bežné UNIXové nástroje ako je tee(1) alebo script(1).

Môže sa stať, že sa balík nenainštaluje z dôvodu závislosti na nejakom inom balíku, ktorý je síce označený pre nainštalovanie, ale doposiaľ nebol nainštalovaný. Odpoveď je taká, že musíte spustiť ``Install'' znova. Boli zaznamenané prípady, keď bolo nevyhnutné spustiť ``Install'' štyrikrát, kým sa podarilo všetko nainštalovať. To závisí na Vašej inštalačnej metóde.


2.5 ``Configure''

Väčšina balíkov je nakonfigurovaná už v kroku 3, všetko ostatné môže byť nakonfigurované tu.


2.6 ``Remove''

Zmaže balíky, ktoré sú nainštalované, ale už nie sú potrebné.


2.7 ``Quit''

V tomto okamihu, ak máte vo Vašom systéme veľa nových súborov, doporučujeme spustiť /etc/cron.daily/find. Potom môžete použiť na zistenie cesty k ľubovoľnému súboru príkaz locate(1).


[ predchádzajúci ] [ Obsah ] [ ďaľší ]
dselect - dokumentácia pre začiatočníkov
Stéphane Bortzmeyer bortzmeyer@debian.org