[ powrót ] [ Streszczenie ] [ Prawa autorskie ] [ Spis treści ] [ dalej ]

Instalacja Debiana GNU/Linux 2.2 dla architektury SPARC
Część 4 Dzielenie dysku twardego na partycje


4.1 Informacje wstępne

Partycjonowanie dysku oznacza po prostu dzielenie go na części. Każda z części jest niezależna od innych. Można to porównać do stawiania ścian w budynku: postawienie mebli w jakimś pokoju nie wpływa na wygląd innego pokoju.

Jeśli już posiadasz jakiś system operacyjny (np. Windows95, Windows NT, OS/2, MacOS, Solaris, FreeBSD) i chcesz zainstalować Linuksa na tym samym dysku, będziesz prawdopodobnie musiał/musiała go przepartycjonować. Ogólnie rzecz biorąc, zmiana partycji na której istnieje już system plików zniszczy znajdujące się na niej informacje. Przed partycjonowaniem zawsze powinno się zrobić kopię zapasową danych. Używając analogii z budynkiem: przed przesuwaniem ściany dobrze jest usunąć meble, bo inaczej ryzykuje się ich zniszczenie.

GNU/Linux potrzebuje dla siebie conajmniej jednej partycji. Możesz mieć jedną partycję zawierającą cały system operacyjny, aplikacje i prywatne pliki. Wielu ludzi uważa, że niezbędna jest także partycja wymiany, choć nie jest to rzeczywiście konieczne. Miejsce wymiany (ang. swap) to obszar na dysku przeznaczony dla systemu operacyjnego, który umożliwia mu wykorzystanie taniego miejsca na dysku jako `pamięci wirtualnej'. Umieszczenie miejsca wymiany na osobnej partycji umożliwia Linuksowi znacznie wydajniejsze z niego korzystanie. Możliwe jest wykorzystanie jako partycji wymiany zwykłego pliku, ale nie jest to zalecane.

Wiele osób decyduje się jednak dać systemowi GNU/Linux większą ilość partycji. Jest kilka powodów, dla których warto jest podzielić dysk na kilka mniejszych partycji. Pierwszy z nich to bezpieczeństwo. W razie awarii dysku zazwyczaj naruszona jest tylko jedna partycja. Dzięki temu konieczne jest przywrócenie (z kopii zapasowych, które oczywiście skrupulatnie tworzyłeś/tworzyłaś) tylko części systemu. Powinieneś/powinnaś utworzyć przynajmniej ``partycję główną'' (ang. ``root partition''). Zawiera ona najbardziej niezbędne składniki systemu. Jeśli ulegną uszkodzeniu inne partycje, wciąż będzie możliwe załadowanie systemu i naprawienie uszkodzeń. Dzięki temu nie będzie konieczna ponowna instalacja systemu.

Inny powód, ważny głównie w przypadku zastosowań profesjonalnych, zależy od wykorzystania systemu. Załóżmy, że coś wymyka się spod kontroli i zaczyna zjadać wolne miejsce na dysku. Jeśli proces sprawiający problemy ma uprawnienia administratora systemu (dla którego jest zarezerwowany pewien obszar na dysku, którego nie mogą używać zwykli użytkownicy), to może się nagle okazać, że na dysku brakuje miejsca, a to może wywołać różnego rodzaju ``powikłania''. Nie musi to być nawet problem pochodzenia lokalnego. Na przykład jeśli ktoś zasypie Cię poczta elektroniczną, może zapełnić Twój dysk. Używając kilku partycji można obronić się przed tego typu problemami. Używając znów poczty elektronicznej jako przykładu: umieszczając /var/spool/mail na osobnej partycji większość systemu będzie działać, nawet jeśli ktoś zasypie Cię listami.

Jedyną prawdziwą wadą używania większej ilości partycji jest fakt, że zazwyczaj trudno jest z góry określić swoje wymagania. Jeśli któraś z partycji okaże się za mała, będziesz musiał/musiała albo zainstalować system jeszcze raz, albo będziesz skazany/skazana na ciągłe przenoszenie danych z miejsca na miejsce w poszukiwaniu wolnej przestrzeni na danej partycji. Z drugiej strony, jeśli partycja będzie za duża to będzie się marnowała przestrzeń, która mogłaby być wykorzystana w innym miejscu. Przestrzeń dyskowa jest teraz tania, ale po co wyrzucać pieniądze w błoto?


4.1.1 Drzewo katalogów

Poniższa lista opisuje niektóre ważniejsze katalogi. Ma za zadanie pomóc Ci określić sposób podziału dysku na partycje. Jeśli ten rozdział jest dla Ciebie zbyt niejasny, zignoruj go i powróć tutaj po przeczytanii reszty podręcznika instalacji.


4.2 Planowanie użycia systemu

Ważne jest zdecydowanie, jaki rodzaj systemu będzie Ci potrzebny. Wpływa to na wymagania dotyczące miejsca na dysku i na sposób jego podziału.

Można wziąć pod uwagę następujące zastosowania systemu:

Mały serwer
Nie zawierający wielu rzeczy przydatnych użytkownikom wykorzystującym powłokę, zawierający serwer FTP, WWW, DNS, NIS i POP. Zajmie około 50 MB. Oczywiście jest to tylko rozmiar oprogramowania. Należy do tego doliczyć rozmiar udostępnianych danych.

Komputer domowy
Standardowy komputer biurkowy, zawierający system X Window, aplikacje graficzne, dźwięk, edytory itp. Zainstalowane oprogramowanie zajmie około 500 MB.

Komputer do pracy
Bez systemu X Window, może być odpowiedni na komputer przenośny. Zajmie około 140 MB. (Autor posiada jeszcze prostszy system zawierający X Window, a zajmujący tylko 100 MB).

Komputer programisty
Komputer biurkowy ze wszystkimi pakietami przydatnymi przy programowaniu, jak Perl, C, C++ itp. Rozmiar ok. 475 MB. Z systemem X Window i dodatkowymi pakietami może zająć nawet 800 MB.

Należy pamiętać, że powyższe rozmiary nie obejmują wszystkich danych, które jednak znajdują się we właściwie każdym systemie, jak pliki użytkowników, poczta i inne. Zawsze dobrze jest być hojnym w przydzielaniu miejsca na własne pliki z danymi. Co ważne partycja /var w systemie Debian zajmuje wiele informacji na temat stanu systemu. Pliki programu dpkg (z informacjami na temat wszystkich zainstalowanych pakietach) mogą z łatwością zająć 20 MB. Doliczając do tego pliki dziennika i inne, można przyjąć, że partycja /var zajmie conajmniej 50 MB.


4.3 Nazwy urządzeń w Linuksie

Nazwy dysków i partycji w Linuksie mogą się różnić od nazw w innych systemach operacyjnych. Musisz znać te nazwy podczas tworzenia i montowania partycji. Oto podstawowe nazwy:

Nazwy partycji na każdym z dysków tworzy się dodając jej numer do nazwy dysku: ``sda1'' i ``sda2'' odpowiadają pierwszej i drugiej partycji na pierwszym dysku SCSI w Twoim systemie.

Oto przykład. Załóżmy, że masz dwa dyski SCSI, jeden pod adresem SCSI 2, a drugi po adresem SCSI 4. Pierwszy dysk (adres 2) nazywa się wtedy ``sda'', a drugi ``sdb''. Jeśli na dysku ``sda'' są 3 partycje, będą się nazywać ``sda1'', ``sda2'', i ``sda3''. Jeśli na dysku ``sdb'' są dwie partycje, to będą się nazywały ``sdb1'' i ``sdb2''.

Zwróć uwagę, że jeśli posiadasz kilka kontrolerów SCSI, to kolejność dysków szybko może się okazać niejasna. Najlepszym rozwiązaniem w tym wypadku jest przeczytanie komunikatów startowych, zakładając że zna się modele dysków.

Partycje dyskowe Sun pozwalają na utworzenie 8 osobnych partycji (lub plastrów - ang. slices). Trzecią partycją jest zazwyczaj (i zaleca się, aby tak było) partycja ``cały dysk'' (ang. ``Whole Disk''). Odpowiada ona wszystkim sektorom na dysku i jest używana przez system ładujący (SILO lub system Suna).


4.4 Zalecany układ partycji

Jak to opisano powyżej, powinno się posiadać oddzielną partycję główną (ang. root partition) i większą partycję /usr, jeśli jest wystarczająco dużo miejsca. Przykłady zamieszczone są poniżej. Większości użytkowników wystarczają te dwie partycje. Jest to tym bardziej właściwe, jeśli posiadasz jeden mały dysk, ponieważ tworzenie większej ilości partycji może spowodować marnowanie miejsca.

W niektórych przypadkach może być potrzebna oddzielna partycja /usr/local jeśli planujesz instalować wiele programów, które nie są częścią Debiana. Jeśli Twoja maszyna ma być serwerem poczty, może być konieczne utworzenie oddzielnej partycji /var/spool/mail. Często dobrym pomysłem jest utworzenie osobnej partycji wielkości 20 do 32 MB na katalog /tmp. Jeśli instalujesz serwer dla mnóstwa użytkowników, dobrze jest posiadać dużą oddzielną partycję /home. Ogólnie mówiąc, partycjonowanie dysku zależy od roli, jaką ma spełniać komputer.

Przy bardzo skomplikowanych systemach powinieneś/powinnaś przeczytać Multi Disk HOWTO. Zawiera ono informacje ciekawe głównie dla ISP i ludzi konfigurujących serwery.

Jeśli chodzi o wielkość partycji wymiany, jest na to wiele poglądów. Jedną z zasad jest posiadanie takiej ilości miejsca wymiany, ile jest pamięci operacyjnej, choć dla większości użytkowników nie ma sensu posiadanie więcej niż 64 MB miejsca wymiany. W większości przypadków nie powinno być go także mniej niż 16 MB. Oczywiście są wyjątki od tych reguł. Jeśli będziesz rozwiązywać układy 10000 równań na maszynie z 256 MB RAM-u, będzie potrzebny gigabajt (lub więcej) miejsca wymiany.

Przy architekturach 32-bitowych (i386, m68k, 32-bitowy SPARC, i PowerPC), maksymalna wielkość partycji wymiany to 2 GB (na Alphie i SPARC64 jej wielkość jest tak duża, że można ją uznać za nieograniczoną). Powinno to wystarczyć dla większości instalacji. Jeśli jednak masz duże wymagania co do wielkości miejsca wymiany spróbuj rozrzucić partycje po kilku dyskach i jeśli to możliwe na różnych kanałach SCSI lub IDE. Jądro będzie odpowiednio dostosowywało ich użycie aby zwiększyć wydajność.


4.5 Przykładowe partycjonowanie

Jako przykład podajemy domową maszynę jednego z autorów - 32 MB RAM i 1,7 GB dysk IDE na /dev/hda. Jest na nim 500 megabajtowa partycja przeznaczona na inny system operacyjny na /dev/hda1 (powinna mieć 200MB bo i tak nigdy jej nie używam). Partycja wymiany o wielkości 32 MB mieści się na /dev/hda3 a reszta (około 1,2GB na /dev/hda2) to partycja Linuksa.


4.6 Partycjonowanie przed instalacją

Istnieją dwa momenty w których można przeprowadzić partycjonowanie: przed instalacją Debiana lub podczas jej trwania. Jeśli Twój komputer będzie w całości przeznaczony na Debiana, powinieneś/powinnaś przeprowadzić partycjonowanie podczas instalacji. (``Podział dysku na partycje'', Rozdział 7.6). Jeśli masz komputer z więcej niż jednym systemem operacyjnym, powinieneś/powinnaś danemu systemowi operacyjnemu pozwolić utworzyć swoje własne partycje.

Następujące rozdziały zawierają informacje na temat partycjonowania w innym systemie operacyjnym przed instalacją. Zwróć uwagę, że będzie konieczna zamiana nazw partycji w różnych systemach; patrz Nazwy urządzeń w Linuksie, Rozdział 4.3.


4.6.1 Partycjonowanie w SunOS

Można bez problemów partycjonować dysk w systemie SunOS; w zasadzie jeśli zamierzasz używać SunOS-a i Debiana w jednej maszynie, lepiej jest partycjonować dysk w SunOS-ie. Jądro Linuksa obsługuje etykiety dyskowe Sun, więc nie ma tutaj problemów. Upewnij się tylko, aby utworzyć główną partycję dla Debiana w 1 GB dysku. Możesz także umieścić jądro na partycji UFS jeśli jest to łatwiejsze niż umieszczenie partycji w tym obszarze. SILO może załadować tak Linuksa jak i SunOS-a z partycji EXT2 (Linux), UFS (SunOS), romfs i iso9660 (CDROM).


4.6.2 Partycjonowanie z Linuksa lub innego systemu operacyjnego

Niezależnie od tego jakiego systemu używasz do partycjonowania, utwórz ``etykietę dyskową Sun'' (ang. ``Sun disk label'') na dysku startowym. Jest to jedyny system partycji, jaki obsługuje OpenBoot PROM, więc tylko wtedy będzie można załadować system. W programie fdisk do tworzenia etykiet dyskowych Sun służy klawisz s. Jest to konieczne tylko w przypadku dysków, które nie posiadają już tej etykiety. Jeśli używasz dysku poprzednio sformatowanego w PC (lub innej architekturze) musisz utworzyć nową etykietę, albo wystąpią problemy z geometrią dysku.

Prawdopodobnie będziesz używać SILO jako programu ładującego (małego programu, który ładuje jądro systemu operacyjnego). SILO ma pewne wymagania dotyczące rozmieszczenia i rozmiarów partycji; patrz ``Podział dysku na partycje'', Rozdział 7.6.


[ powrót ] [ Streszczenie ] [ Prawa autorskie ] [ Spis treści ] [ dalej ]
Instalacja Debiana GNU/Linux 2.2 dla architektury SPARC
version 2.2.22, 27 March, 2001
Bruce Perens
Sven Rudolph
Igor Grobman
James Treacy
Adam Di Carlo
tłumaczenie: Marcin Owsiany porridge@pandora.info.bielsko.pl